Elektro dvoumetrovka Stratos.


Na jaře roku 2020 mi po telefonické dohodě přišel přepravní službou velký balík s kompletně vybavenou dvoumetrovkou, abych se vyjádřil, co si o ní myslím. Majitelem a autorem modelu byl Petr Žák z Úval. Po testovacích letech a připomínkách mi Petr na konci léta poslal stavebnici modelu Stratos, tentokrát v rozsypu.


Stavebnici jsem dostal v kartonové krabici, po jejím otevření na mě vypadly všechny díly potřebné ke stavbě, včetně bowdenů, kovových vidliček a další drobné bižuterie. Balzové a překližkové díky jsou velmi kvalitně vyfrézovány a tak před montáži pouze potřebují lehce přejet smirkovým papírem. Dvoumetrovka Stratos je trochu něco jiného než to co je na trhu k dostání.


Trup má sice v zadní části, dnes téměř, obvyklou uhlíkovou trubku, ale přední část – gondola je z 3 mm překližky s masivními vylehčovacími otvory. Pouze spodní část je potažena 3mm balzou.



Další zajímavostí jsou obráceně umístěna serva pro ovládání směrovky a výškovky, k nim je přístup zespodu trupu přes kryt z 2mm balzy. Křídlo je dvoudílné s dvojím lomením, přičemž konec má ještě malé ouško – winglet. Spojka křídel je z uhlíkové trubky. Křídlo je připevňováno na trup gumovými oky. Na centroplánu je provedena i příprava na instalaci brzdících štítů. Výrobce udává rozpětí 1982 mm, délka je 1113 mm a hmotnost 500 gramů.
Stavbu Stratose jsem zahájil lepením výškovky, kompletací směrovky a hned po tom lepením trupu. Vše je díky dobré připravenosti stavebnice hračkou, a tak mi šla práce poměrně rychle od ruky. Oproti původnímu řešení, ovládání kormidel bowdeny, jsem použil řešení, co používají kolegové u RC házedel. A to tak, že v kormidlech jsou torzní pružiny ohnuté z ocelové struny o průměru 0,6 mm. Ovládání kormidla, je vlastně přetahování proti torzní pružině z jedné strany na druhou. Propojení mezi servem a kormidlem jsem realizoval pomocí velmi pevné kevlarové rybářské nitě. Kormidla a vůbec celý model, až na gondolu trupu jsem potahoval průhledným Oracoverem. Gondolu trupu jsem po slepení nastříkal černou barvou a potáhl nějakou čínskou průsvitnou folií. Tu jsem získal od kamarády Ládi Buška. Tím pádem je do trupu vidět, což je docela zajímavé. Následovala stavba křídel. Dodány jsou nejen všechny vyfrézované profily a to z překližky a balzy, ale také odlehčené odtokové lišty a standardní náběžky.




Oboje z kvalitní balzy. Odtokovky mají navíc už vyfrézované drážky pro profily a tak se dá křídlo stavět bez podloženého plánu na rovné desce. Při lepení druhé části křídla, počítáno od středu, jsem nakroutil na uchu negativ asi 4 mm. Tím se nakroucení přenese i na vnější ucho. Mám to tak vyzkoušené i z jiných letadel a letové vlastnosti to rozhodně vylepší. Centroplán je ještě vyztužen pomocnými nosníky a obě uši jsou na plánu diagonálně zavětrovány mezi žebry od hlavního nosníku k odtokovce. Toto jsem provedl pouze u druhé části křídla. U vnějšího ucha mě to připadlo zbytečné, a tak tam zavětrování nemám. Poté jsem slepil obě křídla a spasoval je k sobě. Zbývalo ještě vyplnit 2 mm balzou prostor mezi prvním a druhým žebrem, myšleno od středu, protože v této části bude přes křídlo procházet poutací guma. Vzhledem k robustnosti konstrukce jsem vyplnění udělal jen na horní části křídla, zdálo se mi, že to není nutné, což se také potvrdilo.
Bílá gumová oka spolehlivě drží křídlo na trupu. Aby nedocházelo k otlačení odtokovky, vyztužil jsem ji v místě, kde bude guma přecházet, ještě trojúhelníkovým kouskem letecké překližky 0,8 mm. Hotové křídlo jsem pak potáhl červeným a modrým průhledným Oracoverem. Na konci stavby jsem si uvědomil, že výrobce dodává ke stavebnici poměrně stručný návod a výkres bez větších popisů. Model je jednoduchý, a tak mi to nedělalo žádné problémy. Pokud však bude Stratose stavět začínající modelář, myslím tím stavitel, bude potřebovat tu a tam radu zkušenějšího kolegy. Pak jsem zapojil přijímač JETI, ten jsem umístil pod křídlo, hned vedle serv.


Dále pak došlo k montáži motoru RAY C2830 / 1050 a 15A regulátoru RAY. Podle zkušeností jsem použil 32 mm vrtulový kužel pro sklopné vrtule a vrtulové listy 10“ x 6“. Napájecí akumulátor jsem zvolil 3S LiPol 450mAh RAY. V této sestavě je maximální odběr cca 15A, ale stálý kolem 12 A. Což je cca 120W. Tento dodávaný příkon pohodově stačí na vystoupání do 100 metrů v čase kolem 15 – 20 vteřin. To je jak pro rekreační, tak pro ERES létání podle pravidel, kam se dá tato dvoumetrovka zařadit, velmi dobrá hodnota.


Už první lety ukázaly, že jde o velmi dobrý model. Poslušný na směrovku a trochu citlivější na výškovku. Díky vhodné geometrii křídel je Stratos velmi dobře ovladatelný v zatáčkách, kde se dá pomocí směrovky a výškovky velmi pěkně ustředit a nepadá po křídle, ani nevybíhá ven ze zatáčky. Chce si to samozřejmě pohrát s nastavením výchylek a exponenciál, což je individuální podle každého pilota. Já upřednostňuji expa na hodnotě 60%. Pro někoho to je moc, ale jsem tak na to zvyklý jak z halových, tak venkovních akrobatů. Celková hmotnost modelu mi vyšla 545 gramů, Stratose jsem nemusel nikde přivažovat, k naladění těžiště, které je cca v 35% hloubky křídla, stačilo jen vhodně umístit pohonný akumulátor. Ještě bych se rád vrátil k citlivosti modelu na výškovku, zmenšením výchylek se stal model hodnějším, ale i tak se domnívám, že by bylo vhodné trochu, tak o 10 možná až 15 cm, prodloužit nosník ocasních ploch. Stratos by pak byl trochu více stabilnější.




S klidným svědomím mohu model doporučit zájemcům o dvoumetrový motorizovaný větroň, vhodný pro pohodové létání. Je samozřejmostí, že u modelu tohoto typu se nedá očekávat příliš velká pronikavost proti větru. A při větru 8 m/s to bude spíše stání proti větru než běžný termický let. Nicméně Stratos může být vhodnou konstrukční dvoumetrovkou pro mírně pokročilé piloty, kteří chtějí přejít z EPP elektrovětroně někam dál. Model pořídíte u výrobce, firmy Modelservis (www.modelservis.cz) za cenu 2450,- CZK.

Foto VP a Wendy Plichtová.

Vyšlo v RCrevue 02/2021.