Skywing – Laser 260 38“ - malý akrobat 3D. Vyšlo v RCrevue 2024.


Skywing není jen nějaká neznámá čínská značka, jde o renomovaného výrobce, který je na trhu již od roku 2010.
Modely letadel od této značky, pro evropské zákazníky pod značkou Skywing Europe najdete na webu www.skywing-europe.com.
Dostal jsem k otestování model Laser 260 o rozpětí 38“, což je necelý jeden metr. Jde o nejmenší model z nabídky. Evropský importér má v nabídce modely od zmíněných 38“ až do 116“, tedy od 1 m až do 3 m rozpětí. Výrobky firmy Skywing se vyznačují velmi precizním zpracováním, ale i různou technologií. V nabídce najdete nejen vrtulové stroje, ale i jety.
Mnou testovaný model měl překližkové a laminátové přepážky s uhlíkovým vyztužením, potah byl vytvořen z pěnových desek něco jako českým modelářům známý Depron. Jen s tím rozdílem, že jej lze lepit normálním vteřinovým lepidlem. Pojďme se podívat co o modelu píše výrobce.
Jde o volný překlad z anglického originálu webových stránek výrobce:
Jde o velmi dobrý akrobatický stroj pro 3D létání! Model je vyroben z pěny a laminátu v kombinaci s materiálem z uhlíkových vláken. Jedná se o kompletně ručně vyráběný model, nikoli o lisovaný výrobek! Jeho výhodou je, že je velmi, velmi lehký! Velkou výhodou je snadná instalace! Možná to zvládnete dát dohromady za pár hodin! Jde o snadno opravitelný model! Model má velmi příznivou cenu a je to rozhodně dobrý pomocník pro začátek pro létání s 3D akrobaty!
Parametry modelu: rozpětí křídel 965 mm, délka 1020 mm, plocha křídel 22,18 dm², hmotnost bez baterie 552 g.
Doporučená výbava motor Dualsky XM2838EA-KV1250, regulátor skywing 38A 5v/3a, serva SW015HV, vrtule 10*4.7, napájecí baterie Lipol 3S/1300mAh a kužel 45mm. Tolik tedy výrobce o modelu Laser 260.



Nyní pár slov o stavbě, spíše kompletaci modelu. Po rozbalení tuhé lepenkové krabice jsem uvnitř nalezl všechny díly draku modelu a to včetně kuželu a prodlužovacích servokabelů. Více je jasné z obrázku.



Velmi příjemně mě překvapila kvalita dodaných dílů a také konstrukční detaily. Například kryt motoru celý z pěnových desek má kvůli odolnosti při transportu a stavbě, vnitřní křížové vyztužení, otvory jsou zaslepeny. Ale lze všechny tyto nepotřebné části snadno odstranit vyříznutím ostrým skalpelem. Díly co tam nepatří jsou předříznuty a s krytem spojeny pouze můstky. Další vychytávkou je, že kryt motoru se nasouvá na západky a na svém místě je definitivně zafixován až po zaklapnutí kabiny. Ta je průhledná s pevnou konstrukcí, v zadní části držená posuvnou západkou. Všechny díly jsou potištěny barevnám schématem a tak model, pokud jej nechcete vylepšovat, má hotovou povrchovou úpravu i design.
Před stavbou jsem dal dohromady i kompletní výbavu. Serva jsem obdržel od dodavatele stavebnice Skywing Europe, a to čtyři kusy KST DS215MG. Jde o velmi kvalitní rychlá celokovová serva se silou 3,1kg/cm při napájení 6V. Při napájení 7,4V mají kroutící moment dokonce 3,7 kg/cm. Podle mého názoru jsou serva pro tento model trochu předimenzována, ale proč ne. Rozhodně lze použít levnější plastovou variantu. Dále jsem zvolil motor zhruba podle doporučení výrobce a to 2836/1120 kV od firmy KAVAN s 30A regulátorem téže značky. S vrtulí 10“ x 5“. K napájení jsem použil tříčlánek Lipol o kapacitě 1300 mAh. Motor má stejné rozměry jako doporučovaný, což jsem si před nákupem ověřil a tak do modelu pásnul bez jakýchkoliv úprav.



Vše jsem měl tedy pohromadě a chtěl jsem se pustit do stavby. Postrádal jsem však návod. Ten najdeme v obrázkové podobě přímo na stránkách výrobce zde: www.skywing-europe.com.
Návod je společný pro všechny tři modely o rozpětí 38“. Odkaz na návod najdeme i na stránkách importéra tedy přímo u modelu Laser 260, zde: www.skywing-europe.com/38-pp-laser260.
První co jsem před kompletací zkoušel bylo zda se serva vejdou do připravených otvorů. Dodaná KST jsou totiž trochu větší. Bylo tomu tak a musel jsem tedy otvory mírně zvětšit. Šlo to snadno, pár tahů pilníkem a bylo to. Prvním krokem je zvětšení otvorů v ovládacích pákách kormidel podle dodaných šroubů pro kulové čepy. Následuje jejich zalepení do všech čtyř kormidel a zalepení pantů, plastových proužků do kormidel. Tady bych rád zmínil, že jsem celý model lepil lepidlem Foam Cure od BSI. Na náš trh jej dodává firma Hořejší. Doba schnutí je kolem 15 minut a skutečně to tak funguje. Netroufal jsem si totiž použít obyčejný vteřiňák 😊. Dalším úkonem je vsunutí a zalepení křídel a výškovky do trupu. Pozor bez kormidel. To se povedlo. Trochu jsem se obával zda nebude zkroucený trup a výškovka bude rovnoběžná s křídly. Vše bylo v pořádku a tak jsem křídla i výškovku zalepil. Následovalo prostrčení výškového kormidla trupem, spíše kýlovkou. Otvor pro prostrčení jsem musel trochu zvětšit, ale pak to šlo. Nastrčil jsem kormidlo nejprve zkušebně do stabilizátoru, vše sedělo a tak jsem panty zalepil. Stejnou technologií jsou řešena křidélka a směrovka, zalepil jsem je také. Po zaschnutí jsem v pár místech opatrně skalpelem odstranil lepidlo a rukou rozchodil všechna kormidla.



Dal jsem pozor, aby dodržel maximální možné výchylky, jde přeci o 3D akrobatický model. Pak jsem osadil všechna serva a propojil je táhly s kormidly. V tuto chvíli se hodily prodlužovací kabely od serv výškovky a směrovky, Ta jsou totiž umístěna v zadní části trupu. Před montáží motoru jsem si připravil podvozek, použil jsem již slepené bačkory. A vyzkoušel jak pasuje do trupu. Zastrčí se do připravené kapsy a zajistí vložením a zalepením připravené překližkové destičky. Následně jsem také připevnil ostruhu. K tomu není co dodat, obrázky v návodu řeknou více. Montáž motoru pomocí kříže a motor drží na připraveném domečku, nic není třeba upravovat. I kryt pásne jak má, neuvěřitelné 😊.



Připojení regulátoru a jeho připevnění k motorovému domečku je již jen rutinní záležitostí. Pak nasazení krytu a vše je připraveno na montáž vrtule a dodaného vkusně „děravého“ kužele.



I v tomto případě vše sedí. Poslední operací je už jen přilepení koncových ploch, wingletů na křídlo. I to jde snadno, nelze je nalepit křivě, jsou tam otvory a západky.
K řízení jsem použil vysílač JETI DS -12 s přijímačem JETI REX10. Naprogramoval jsem model podle svých zvyklostí, tak abych měl menší a větší výchylky.



Pak jsem model pomocí baterií vyvážil a doplnil cca 50 gramů olova na motorový domek. To proto aby bylo těžiště tam, kde je udává výrobce. Je to natištěno přímo na křídle pod kabinou.



První lety však ukázaly, že je těžiště trochu vpředu. A tak hned po prvním letu jsem vyndal závaží. Model má v této konfiguraci hmotnost 735 gramů.
Na zálet jsem si počkal. Proběhl v rámci silvestrovské návštěvy syna Marka. Na Silvestra jsme tak zajeli na naše klubové letiště a Marek zalétl Lasera. Konstatoval, že po vyndání závaží letí výborně, jen by to chtělo trochu více výkonu na brutálnější 3D létání. Buď jinou vrtuli nebo čtyřčlánek a samozřejmě jinou vrtuli. To jsem netestoval.









Mě vcelku vyhovuje současné nastavení pro běžnou akrobacii. Model je schopen zalétat všechny možné známé i neznámé 3D akrobatické obraty. Díky poměrně tlustému profilu na křídle je to však hodný model, pokud má nastaveny menší výchylky než pro létání 3D obratů.
Sestavení modelu mi trvalo zhruba dvě odpolední seance v dílně a model byl připraven k letu. Jen musím upozornit, že jsem měl vše potřebné ke kompletaci již doma v dílně.
Komu bych model doporučil? Rozhodně všem zájemcům co rádi létají 3D akrobacii a chtějí malý ekonomicky nenáročný model. Ale i začínající pilot co zvládl létání s křidélky alespoň na simulátoru si s modelem poradí. Je to hodný nezáludný a líbivý model, polomaketa skutečného Lasera 260.
Model se dá pořídit na stránkách importéra zde www.skywing-europe.com. za 120,64 EUR plus DPH.
Jde o mezinárodní stránky určené pro celou Evropu a tak je text v angličtině. Nemusíte se však bát obchodu se zahraničím, eshop sídlí v Čechách.

Sestavil, fotografoval, napsal VP
MK Mnichovo Hradiště